Liga Młodych Wyborców

W 2014 roku byliśmy koordynatorem projektu Liga Młodych Wyborców w województwie podkarpackim.


logo-lyv-POLAND

W ramach projektu przeprowadziliśmy cykl zajęć z licealistami, które miały na celu przybliżyć im działalność Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim zachęcić do udziału w wyborach do tego organu. Odwiedziliśmy m.in. szkoły
w Rzeszowie, Stalowej Woli i Strzyżowie.

Liga Młodych Wyborców jest ogólnoeuropejską inicjatywą European Youth Forum, mającą na celu rozpoznanie problemów i oczekiwań młodych przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jest ruchem stworzonym przez młodych i dla młodych. Celem projektu jest nie tylko zachęcenie młodych ludzi do głosowania – chcemy, aby młodzi współdecydowali z europejskimi politykami w istotnych dla nich sprawach. Nie ma znaczenia czy jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem Unii Europejskiej, jej władze podejmują decyzje, które wpływają na Twoje życie. Zainteresowanie nimi jest więc ważne dla Ciebie i dla społeczeństwa, w którym funkcjonujesz.

Z powodu braku informacji na temat poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego i głównych wątków kampanii wyborczej około 70% młodych mieszkańców Unii nie zrobiło użytku ze swojego prawa głosu. W efekcie zainteresowanie parlamentarzystów potrzebami i interesami młodych ludzi było alarmująco niskie. Młode pokolenie prawie nie ma reprezentantów w Parlamencie Europejskim, a jego sprawy nie są poruszane! Tymczasem obecny kryzys uderza w wielu z nas i ma szczególny wpływ na życie ludzi młodych.

W Polsce projekt będzie realizowany poprzez program ambasadorski. Ponad 22 liderów i liderek z terenu całego kraju zostanie mianowanych ambasadorami „Ligii Młodych Wyborców”. Ich zadaniem będzie  stworzenie własnej kampanii profrekwencyjnej w swoim lokalnym środowisku, zgodnie z ideą naszej inicjatywy. Łącznie ambasadorzy i ambasadorki zorganizują ponad 60 debat i spotkań dla swoich rówieśników. Przykładowe działania ambasadorskie to: organizacja debat i warsztatów dla młodzieży na tematy związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej lub najważniejszych kwestii
i problemów dotyczących młodych ludzi. Ponadto, ambasadorzy będą organizować dyskusję lub debaty z kandydatami do Parlamentu Europejskiego pod kątem europejskiej polityki młodzieżowej.

GALERIA


Więcej informacji:

Marek Podraza

mpodraza@pcep.pl